Araç Değer Kaybı hesaplama

Günde tonlarca otomobil site ziyaretçisi kazalarına karışıyor. Bir site ziyaretçisi kazasına karıştıktan sonra, otomobilimize verilen zarar sigorta kapsamımız veya karşı sürücünün sigorta kapsamı tarafından da karşılanabilir. Değer eksikliği genellikle ihmal edilir ve otomobil sahibine ciddi zararlar verebilir. Bu makalede, otomobilinizin değer eksikliğini nasıl giderebileceğinizi açıklayacağız. Makalemiz, farklı hasarları daha iyi hale getirmek için bir araba kazası davasının nasıl açılabileceğini algılamayı kolaylaştıracaktır. Otomobilinizin değer kaybı ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, lütfen web sayfasının arka tarafındaki bölümü doldurun.

Otomobil amortismanı nedir?

Bir kazadan sonra, otomobilinizin değeri ikinci el piyasasında düşecektir. Otomobilinizin ne kadar düzgün bir şekilde onarıldığı önemli değildir, değeri yine de düşecektir. Örneğin, kaput veya bagaj kapağı gibi bileşenler sertifikalı bir atölye tarafından orijinaliyle değiştirilmişse, otomobilinizin değeri etkilenecektir.

Tramer Bilgileri, bir kazadan sonra otomobilinizin değer kaybetmesinin başlıca nedenidir. Bu verilere bakan tüketiciler, kaza geçirmiş bir otomobili satın almak istemeye çok daha az eğilimlidir. Bir otomobilin değeri, otomobilin yarısındaki veya boyasındaki en ufak bir değişiklikten etkilenebilir.

Bir otomobilin değerinin düşmesini tetikleyen durumlar nelerdir?

Kazanın 2 yıl içinde meydana gelmiş olması gerekir.
Kaza için 0 kusurlu olmamanız gerekir.
3- Otomobiliniz 36 yaşından büyük olamaz.
4- Otomobiliniz hurdaya çıkarılamaz.

Bir dava için zamanaşımı süresi nedir?

Kazaya neden olan kişinin iradesinden itibaren iki yıl içinde bu tür davalar açılabilir. Kazanın meydana gelmesinden itibaren on yıldan fazla bir süre geçmişse, uğranılan zararlar ve bunlara kimin neden olduğu tespit edilebilse de edilmese de zamanaşımı süresi dolacaktır. Kazanın meydana geliş şekline bağlı olarak yasal mevzuatta daha uzun bir zaman aşımı süresi belirlenmişse, bu süreler dikkate alınacaktır.

Otomobil değerinin eksikliğini nasıl biriktireceğinizi öğrenin?

Kazada kusurlu olan kişiden veya otomobili sigortalayan şirketten tazminat talep edebilirsiniz. Sigorta teminatı Tahkim Ücretini kullanarak veya Asliye Sanayi Mahkemelerinde icra takibi başlatarak değer eksikliğinizi beyan edebilirsiniz.

Sigorta Kapsamı Tahkim Ücreti kapsamındaki anlaşmazlıkları çözen danışmanlar Sigorta Kapsamı Mevzuatı hakemleridir. Sigorta Tahkim Komisyonu seçimleri, mahkeme seçimleri ile aynı yetkiye sahiptir. Sigorta Teminatı Tahkim Heyeti’nin 5.000 TL’nin altındaki uyuşmazlıklara ilişkin seçimleri kapalıdır. Cazibe Tahkim Heyeti, bu sınırın üzerindeki miktarlar için yapılan itirazları dikkate alabilir. Ayrıca, Sigorta Kapsamı Tahkim Ücretine başvurma zorunluluğu olmaksızın, anında icra başvurusunda bulunmak veya Asliye Sanayi Mahkemesinde dava açmak da mümkündür.

Otomobil amortismanı nasıl hesaplanır?

Otomobillerin değer kaybının hesaplanmasında hasar geçmişi, otomobilin markası ve modeli, dolaşıma giriş tarihi, kilometresi ve 12 aylık üretim süresi başlıca unsurlardır. Otomobil ne kadar değerli olursa, bir site ziyaretçisi kazası nedeniyle maruz kalacağı değer kaybı da o kadar iyi olacaktır. Değiştirilmesi halinde herhangi bir değer kaybına yol açmayacak parçalarda (silecekler, lastikler veya farlar gibi) meydana gelen hasarlar. Değiştirildiğinde otomobilde herhangi bir değer kaybına neden olmayacak bileşenlerde meydana gelen hasarlar (silecekler, lastikler, farlar ve diğerleri gibi)

Kazada kusurlu değilseniz 10.000 TL beyan edebilirsiniz. % kusurlu olmanız durumunda 7.500 TL beyan edebilirsiniz. Kaza sizin hatanız değilse, 10.000 TL’ye kadar beyan edebilirsiniz. % kusurlu olmanız durumunda 7.500 TL, P kusurlu olmanız durumunda 5.000 TL ve u kusurlu olmanız durumunda birkaç.500 TL beyan edebilirsiniz. Kusurlu olmanız durumunda beyan edemezsiniz.

SDDK’nın Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğine göre, sigorta şirketleri kasko değer kaybını hesaplıyor. 2022 yılından itibaren kasko değer kaybı aşağıdaki şekilde hesaplanıyor.

1. Otomobilin kaza tarihindeki değerini bulmak için, Kasko Sigortası Araç Değer Kaydındaki ortak miktar alınır.

Aşağıdaki tabloda otomobiller için katsayılar gösterilmektedir.

Değer Kaybı Hesaplama

Aşağıdaki tablo, kırık parçaların katsayısını belirlemek için bir sistem sunmaktadır.

değer kaybı sorgulama

hasar değer kaybı

Tam amortisman, otomobilin piyasa değerinin yukarıdaki tablolara göre belirlenen katsayılar ve dürüst değer katsayısı ile çarpılmasıyla hesaplanır.

Oto değer kaybı durumunda ilk olarak ne yapmalısınız?

1. Kazaya karışan itici güç ile bir kaza raporu doldurun. Karşı sürücü kaza raporu tutmak istemezse, polisle iletişime geçin ve kazayı rapor edin.
Ardından, onarım için bir fatura alın.
3 – Kaza raporunu, servis faturasını, kazanızın fotoğraflarını ve ehliyetinizin bir kopyasını, değer kaybı konusunda uzmanlaşmış bir avukata gönderin.

Otomobilin değer kaybı için bir avukatın ücreti ne kadar?

Bu tür durumlarda, genellikle peşin bir fiyat olmayabilir, ancak avukatın fiyatının belirli bir payı üzerinde anlaşmaya varılır. Hesaplanacak oran genellikle – 25 aralığındadır.

Bir otomobilin amortismana tabi değerini geri kazanmanın yetkili yolları, belirli resmi gereklilikleri karşılamalı ve mevzuat tarafından öngörülen son tarihlere tabi olmalıdır. Haklarınızı korumak için, amortisman mevzuatı konusunda uzman bir avukatın tavsiyesine başvurmanızı öneririz.

Alkollü araç kullanmanın cezası konulu yazımızı da öğrenmeniz mümkün.