dilekçe

Artık hepimiz herhangi bir işlemde bir dilekçe örneği bulma ihtiyacını hissettik. Sonuç olarak, istisnasız hepimiz hayatımızda en az bir kez dilekçe yazmak zorundayız. Bu yazıda, dilekçe yazımı hakkında normal detaylar vereceğiz. Makalemizin geri kalanında, günlük yaşamınızda size muhtemelen çok yardımcı olacak, olabildiğince çok sayıda farklı dilekçe örneğini dahil etmeye çalışacağız. Şimdi verdiğimiz dilekçe örneklerini edinebilir ve bunları kendi özel durumunuza göre kullanabilirsiniz. Dava dilekçesi yazmak uzmanlık gerektiren bir iştir. Haklarınızı kaybetmemek için bir avukattan yardım almanızda fayda var. Dava süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, dava açmanın en kolay yolu hakkındaki makalemizi değerlendirmenizi öneririz.

Dilekçe nedir?

Dilekçe vermek, Anayasamızın 74. Maddesi tarafından korunan bir haktır. Herkes dilekçe ile kamu kurum ve kuruluşlarına istek ve şikayetlerini bildirme hakkına sahiptir. Dilekçe, kişilerin resmi veya gayri resmi kurum ve kuruluşların yetkili mercilerine istek veya şikayetlerini yazılı olarak bildirdikleri imzalı bir belgedir. Dilekçe tek bir kişi tarafından ya da bir grup tarafından oluşturulabilir.

Dilekçe Yazma Stratejileri?

Dilekçemizde yer alması gereken havayı 6 başlık altında toplayacağız. Bunlar; tarih, makamın unvanı, konu metni, imza, dilekçe sahibinin adı ve soyadı, dilekçeyi yazan kişinin imzası. Şimdi tipik bir dilekçe yazmanın en kolay yoluna göz atalım:

Başlangıç olarak, düz, çizgisiz beyaz kağıt almalıyız, muhtemelen A4 ölçüsü iyidir. Bir bilgisayar, daktilo vb. kullanmanız gerekecek veya muhtemelen elle yazabileceksiniz. Dilekçenizi elle yazacaksanız, ideal olarak mavi veya siyah mürekkepli kalemler kullanmanızı öneririz. Başlık, dilekçe veya şikayet hangi kurum veya makamı ilgilendiriyorsa ona yönelik olmalıdır. Dilekçenin veya eleştirinin metinsel içerik malzemesi kolay ve anlaşılır olmalıdır. Dilekçe boyunca eleştirel ve saygılı bir dil ve ihtişam kullanmak en iyisidir. Dilekçe veya eleştiri kurallara uygun olmalı, somut durumla ilgili kanıtlar sunmalı ve gerekçeleri ortaya koymalıdır.

Dilekçenizin bir sonraki makama hitaben yazılması gerekiyorsa, metin içerik materyali şu şekilde bitmelidir: (Senaryoyu bilgilerinize sunarım). Amacınız üst makamın bir sorunu çözmesi ise, metinsel içerik materyali (Gerekli olanı saygıyla talep ediyorum) ile bitmelidir. Bir hareket için yetki talep etmek istiyorsanız, metinsel içerik materyalinizi (İzninizi saygıyla talep ediyorum) ile bitirebileceksiniz. Metnin sonunda yer ve tarih belirtilmelidir. Dilekçenin sağ arka tarafında, dilekçe sahibi dilekçeyi adı ve soyadı ile birlikte işaretlemelidir. Son olarak, dilekçenize eklenmesi gereken herhangi bir evrak varsa, bunlar dilekçenin sonunda (Ekler) başlığı altında listelenmelidir. Sürekli kullanılan dilekçe örnekleri aşağıda verilmiştir.

Dilekçe Örnekleri

İstifa Dilekçesi Örneği

İstifa dilekçesi, işçinin iş sözleşmesini tek taraflı olarak feshettiği bir dilekçedir. İstifa dilekçesi verildiğinde kıdem tazminatı alınamayacağına dair yaygın bir kanı olsa da bu düşünce kabul edilmemelidir. Eğer iş sözleşmesinin feshi için haklı bir neden varsa, işçi kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir. Haklı nedenlerin neler olduğu hakkında detaylı bilgi için işçi hakları ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

………………………… ŞİRKET

…/…/…/….. …/…/…… tarihinden itibaren çalışmakta olduğum grubunuzdan ayrılıyorum. Kıdem tazminatım ve her türlü işçilik alacaklarım saklıdır.

Gerekli işlemlerin yapılmasını arz ve talep ederim.

Başlık :

İmza

Tarihsel geçmiş:

İstifa dilekçesi örneğini Phrase formatında almak için buraya tıklayın: İstifa Dilekçesi Kalıbı

Digiturk İptal Dilekçesi Örneği

Digiturk üyelik iptali için vereceğiniz dilekçede çeşitli hususların yer alması gerekmektedir. Abonelik iptal dilekçenizi, nüfus cüzdanı fotokopiniz ile birlikte Digiturk Alıcı Şirketlerine faks yolu ile göndermeniz halinde işleme alınacaktır. Bu konuda yazmak isteyebileceğiniz dilekçenin bir örneği aşağıdaki gibidir:

DIGITURK MÜŞTERI HIZMETLERINE

TALEP EDEN KULLANICI

ADI SOYADI : …………………………………………………….

T.C. KİMLİK NUMARASI : ……………………………………………………..

DİGİTURK ABONE NUMARASI : ……………………………………………………..

ILETIŞIM NUMARASI : ……………………………………………………..

KONU : Digiturk abonelik iptal talebi

İPTAL NEDENİ : Söz verilen HD kanalların gönderilmemesi, spor aktiviteleri kanallarının eksikliği ve gerçekten aşırı değerli olması

AÇIKLAMALAR :

Digiturk Alıcı Şirketler Danışmanı ……………… ile yaptığım telefon görüşmesinde Digiturk aboneliğimin iptalini talep ettim. Aboneliğimin iptal edilebilmesi için iptal talebimi içeren bir dilekçe ve kimlik fotokopimin 0212-473 99 99 99 numaralı telefona fakslanması gerektiği konusunda bilgilendirildim. Bu işlemleri gerçekleştirdiğim takdirde iptal işleminin gerçekleşeceği konusunda müşteri hizmetleri yetkiliniz tarafından bilgilendirildim. Bunun üzerine size bu dilekçeyi yazma ihtiyacı hissettim.

SONUÇ ve TALEP : Arz ettiğim açıklamalar neticesinde Digiturk aboneliğimin iptal edilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …../…../…..

İptal Talebi

…………………………………..

İMZA

EK: Kimlik Kartı Fotokopisi

Millenicom İptal Dilekçesi Örneği

Millenicom’dan alacağınız online hizmeti iptal etmek istiyorsanız, ilgili kuruma bir dilekçe yazarak kimlik fotokopinizi göndermeniz gerekmektedir. Dilekçeyi ilgili kuruma faks ya da e-posta ile gönderebileceksiniz. Dilekçenizi gönderdikten sonra talebiniz işleme alınacaktır. Bu konuda yazmanız gerekebilecek bir dilekçe örneği aşağıdaki gibidir:

MİLLENİCOM TELEKOMİKASYON HİZMETLERİ A.Ş MÜDÜRLÜĞÜ

Talep Eden Özel Kişi : ………………………………………….

T.C. Kimlik No: ………………………………………….

İletişim Bilgileri : ………………………………………….

İstek Konu : Millenicom Abonelik İptali

Hizmet Miktarı: ……………………………………..

Abonelik Değerlendirmesi: ………………………………………….

Talep : Yukarıda bilgileri verilen firmanızdan almakta olduğum online hizmetin/aboneliğin iptal edilmesini talep ediyorum. Tarih: …../…../…….

Unvan ve Soyadı:

İmza

EK: Kimlik Kartı Fotokopisi

Superonline İptal Dilekçesi Örneği

Aboneliğinizi iptal ettirmek istiyorsanız; dilekçenizi kimlik fotokopiniz ile birlikte Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin faks numarasına göndermeniz durumunda hizmet iptal talebiniz muhtemelen işleme alınacaktır. Bu konuda yazmak isteyebileceğiniz dilekçenin bir örneği aşağıdaki gibidir:

Turkcell Superonline İletişim Hizmetleri Anonim Şirketi’ne

Alışverişçinin İlk ve Son Unvanı: ……………………………………………………………….

Alıcı Miktarı: ……………………………………………………………………..

İptal Talebinin Amacı: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

İletişim Miktarı: ………………………………………..

Talep Öğrenmeye devam ettiğim Turkcell Superonline net hizmetimi ve aboneliğimi sonlandırmak istediğimi beyan ederim. Gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyorum.

…../…../202.. Kimlik ve Soyadı: İmza:

Ek: Kimlik Kartı Fotokopisi

Turknet İptal Dilekçesi

Eğer bu internet servis sağlayıcısından almakta olduğunuz hizmeti sonlandırmak istiyorsanız, bu talebinizi bir dilekçe ile kuruma bildirmeniz gerekecektir. Burada da yine dilekçenin ekine kimlik fotokopinizi eklemeniz gerekebilir. Hizmet iptali için 4 yöntem bulunmaktadır. Bunlar e-devlet, e-faks, geleneksel faks, posta/kargo yöntemleridir. İptal dilekçenizi tüm bu yöntemlerden birini kullanarak gönderebileceksiniz. İptal dilekçeniz bize ulaştıktan sonra, aldığınız hizmet muhtemelen 7 gün içinde sonlandırılacak ve SMS yoluyla bilgilendirileceksiniz. Bu konuda yazmanız gerekebilecek bir dilekçe örneği aşağıdaki gibidir:

TURKNET İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.

Telefon / Abone No:

İletişim Miktarı ve E-posta Yerleşimi:

Şu anda firmanızdan hizmet almaktayım ………………………………………………….. Numaralı telefon hattına ait (belirli kişi/firma) adsl net hizmetimin iptalini talep ediyorum.

Tarih: ……/……/………..

Unvan Soyadı: İMZA :

EK: Kimlik Fotokopisi

Belediye Dilekçe Örneği

Mahalle sakinleri olarak hepimiz, yapılması gereken bir iş veya işlemle ilgili olarak mahallemizi kapsayan yerel makamlara yazılı bir dilekçe vermemiz gerekebilir. Bu yerel makamlar arasında en sık karşılaşacağımız makam belediyedir. Birçok farklı noktada belediyelere yazılı dilekçe vermemiz gerekebilir. Bu bölümde size bu dilekçelerden birkaç örnek vermek istiyoruz:

1) Belediye Ağaç Kesim Dilekçesi

TARSUS BELEDİYE BAŞKANLIĞI

PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ

Koca Çınar Mahallesi, Alparslan Türkeş Bulvarı, Kırklar Yolu, 15 Kapı Civarı Seven Sitesi bahçesinde bulunan ve tehlike arz eden ve yıkılması gereken kat mülkiyeti inşaatının yerinde incelenerek gerekli işlemin yapılmasını arz ederim. 05/12/2025

Apt. Amiri Kaşe ve İmza

İletişim Miktarı:……………………………………..

Aynı durum ya da eleştiri sizde de varsa, dilekçe şablonunu alabilir, somut durumunuza göre düzenleyebilir ve kullanabilirsiniz.

Dilekçe örneğini Phrase formatında almak için buraya tıklayınız: Belediye Ağaç Kesim Dilekçesi

2) Belediye Yenileme İzin Dilekçesi

PENDIK BELEDIYESI

İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ

KONU Yenileme Ödeneği Talebi

İstanbul İli, Pendik İlçesi, Cevizli Mahallesi, Üsküdar Yolu, Apt No: 52/5; 11502 Ada, 15 Parsel, 5 numaralı tarafsız yarı için tadilat ruhsatı almak istiyorum. Gereğini saygılarımla arz ederim. 05/05/2021

Unvan ve Soyadı:

İmza

İletişim No:

EK:

  • Tapu Örneği,
  • (vekil olması durumunda) Yetkili Vasıflı Mankenin Hayatı
  • (başvuru sahibi bir şirket ise) grubun genel unvanını ve vergi türünü ve imza sahibinin yetki belgesini gösteren bir belge, (başvuru sahibi belirli bir kişi ise) kimlik kartının bir kopyası

Binanızı yenilemek istiyorsanız, tadilata başlamadan önce belediyeden izin almanız gerekir. Yenileme izni almak için, mülkün yetki alanında bulunduğu belediyeye bir dilekçe sunulmalıdır. Kullanmadan önce, yenileme izni için gerekli teknik uzmanlığı ve evrakları toplamanız gerekecektir. Aksi takdirde, dilekçeniz büyük olasılıkla etkisiz kalacaktır. Yalnızca bu evraklar sağlandıktan sonra, yenileme izni dilekçesi ile zorunlu ruhsatı almak mümkündür. Yukarıda verdiğimiz dilekçe örneğini edinebilir, özel gayrimenkul bilgilerinize göre düzenleyebilir ve kullanabilirsiniz. Bu süreçte eğitimli bir gayrimenkul avukatından yardım alabilirsiniz.

Dilekçe örneğini cümle formatında almak için buraya tıklayınız: Belediye Tadilat İzni Dilekçe Örneği

Kredi Yurtlar Kurumu Kuruluş Dilekçesi Örneği

Üniversite öğrencileri bu kurumdan kısaca KYK olarak bahsederler. Bu kuruluş, üniversite öğrencilerine üniversite dönemi boyunca kredi, burs ve yurt gibi birçok alternatif seçenek sunar. Üniversite öğrencileri, araştırmaları boyunca şüphesiz bu kurumla yakın temas halinde olacaklardır. Bu yakın temas nedeniyle, bu kuruma birçok konuda yazılı bir dilekçe sunmak çok önemli olabilir. Araştırmanıza başlamadan önce, araştırmanız boyunca ve araştırmanızı bitirdikten sonra Kredi ve Yurtlar Kurumuna dilekçe vermeniz gerekecektir. Bu konuda size kullanabileceğiniz bazı dilekçe örnekleri vermek istiyoruz:

1) KYK Bursiyer Konut Kredisi İptal Dilekçesi

T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI

KREDİ VE YURTLAR KURUMU KREDİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI’NA

Şu anda grubunuz tarafından sağlanan eğitim ipoteğinden yararlanıyorum. Bu vesile ile eğitim ipoteğinden yararlanmak istemediğimi beyan ederim. Tarafıma verilen eğitim ipoteğinin iptal edilmesini ve iptalin tarafıma bildirilmesini saygılarımla arz ederim.

…./…./…..(tarih) Unvan ve Soyadı

…………………………………………………………

İMZA

T.C. Kimlik No:

Sınavın Gerçekleştirildiği Eğitim Kuruluşu:

Cep Telefonu:

E-posta adresi:

Anlaştık:

Bu, şu anda KYK İpoteği alan ve bu ipotekten farklı bir şekilde yararlanmayı bırakması gereken birçok kişi için bir model dilekçesi olabilir. İsterseniz, bu dilekçe örneğini edinebilir, özel bilgilerinize göre düzenleyebilir ve ipotek iptal sürecinizde kullanabilirsiniz.

Dilekçe örneğini Phrase formatında almak için tıklayınız: KYK Burs İpotek İptal Dilekçesi

2) KYK Yurt İzin Dilekçesi

KREDİ ve YURTLAR KURUMU

ESKİŞEHİR MİHRİME HATUN ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ’NE

…………………………………………… yurdunuz, C blok, beşinci kat, 127 numaralı oda ve 3 numaralı yatakhanede kayıtlı TC kimlik numaralı öğrenciniz olarak; sağlık nedenlerimden dolayı eve gitmek zorundayım. Bu nedenle …../…../……… ve …../…../…../…../………… adresleri arasında bana izin verilmesini saygılarımla arz ederim.

Tarih

Unvan ve Soyadı:

İmza

EK: Kimlik Fotokopisi vb. doküman (talep edilmesi halinde dilekçenin tekrarına bağlanacaktır)

3) KYK Geçiş Dilekçesi

T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI YÜKSEKÖĞRETİM

KREDİ VE YURTLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

ANKARA

Anadolu Koleji, Hukuk Fakültesi, Hukuk Bölümü, ………………………………………….. 2. 12 aylık öğrenci olarak; merkezi yerleştirme puanı ile Akdeniz Koleji, Hukuk Fakültesi, Hukuk Bölümü’ne geçiş hakkı kazandım. …………………. Tarihinde ilgili fakülteye giderek kaydımı yaptırdım. ……………………………. Kurumunuzdan kimlik numarası ile öğrenci kredisi alıyorum. Bursiyer Kredimin Akdeniz Fakültesine aktarılması için gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyorum.

Tarih

Unvan ve Soyadı:

İmza

T.C. No:

İpotek No:

E-posta Mücadelesi

Cep Telefonu :

Sözleşmeli :

Ekler

1-Yeni üniversite kayıt sertifikalarım

2-Modası geçmiş üniversiteden transkript

3-Kimlik Fotokopisi

Yukarıda sunduğumuz dilekçe şablonu, okuduğu üniversiteyi değiştiren bir öğrencinin, öğrenci kredisi faturalarını devam ettirmek için Kredi ve Yurtlar Kurumu’na başvurması gereken bir dilekçe örneğidir. Eğer siz de aynı durumdaysanız, şimdi sunduğumuz dilekçe şablonunu alabilir, kendi durumunuza göre özelleştirebilir ve işleminizde kullanabilirsiniz.

Merhametli Ayrılık Dilekçesi

Mazeret izni, devlet memurları için çeşitli durumlarda kullanılabilen bir haktır. Bu izin 657 sayılı Devlet Memurları Yönetmeliği’nin 104. maddesinde düzenlenmiştir. Söz konusu madde, birbirinden tamamen farklı birçok durum için tamamen farklı izin süreleri öngörmektedir. Bir devlet memuru olarak mazeret izni kullanmak istiyorsanız; öncelikle söz konusu maddede belirtilen birçok izin durumundan birine sahip olup olmadığınızı kontrol etmeniz gerekebilir. Tüm bu durumlardan biri sizin için geçerliyse, bağlı bulunduğunuz kurumun ilgili birim müdürlüğüne hitaben bir dilekçe yazmanız gerekebilir. Mevcut durumunuzda en fazla hangi aralıklarla izin kullanabileceğiniz yönetmelik maddesinde belirtilmiştir. Bu süreyi tamamen talep edebileceğiniz gibi, mazeretinize uygun olacak kısmi bir süre de talep edebileceksiniz. Yönetmelikte düzenlenen pek çok mazeret durumundan birine ilişkin bir mazeret ayrılış dilekçesi örneğini sizlere sunmak istiyoruz:

ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLÜĞÜ Salihli/MANİSA

10/03/2021 tarihinde eşimin annesi vefat etti. Bu vefat nedeniyle 657 sayılı Devlet Memurları Yönetmeliğinin 104 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca 7 (yedi) gün mazeret izni kullanmak istiyorum. Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

11/03/2021

ADRES

İkamet Yeri : Unvan ve Soyadı :

Yetkilendirme Makamı : {Nitelikler}

İletişim Miktarı : Kayıt Tutarı:

İmza

Okul Dilekçe Örüntüsü

Bu başlık altında; genellikle ortaokul, lise ve daha iyi fakültelerde kullanılan birkaç dilekçe örneğinden bahsedeceğiz. Üniversitede kullanılan dilekçe örneklerini sonraki başlıklar altında inceleyeceğiz.

1) Seçmeli Ders Dilekçe Örneği

Özellikle ortaokul ve yüksekokullarda, temel paketlerin yanı sıra bazı paketlerin seçimi de öğrencilere bırakılmaktadır. Bu paketler seçmeli dersler olarak adlandırılır. Her okul, üniversite öğrencilerine bedensel durumlarına ve oradaki öğretim görevlilerine göre belirli paketler sunar. Yeterli sayıya ulaşılırsa, o ders büyük olasılıkla sağlanacaktır. Her okulun durumunun tamamen farklı olması nedeniyle, üniversite yönetimi aralarından seçim yapabileceğiniz paketler hakkında sizi bilgilendirecektir. Daha sonra seçeceğiniz paketlerle birlikte bir dilekçe göndermeniz istenebilir. Bu dilekçenin bir örneği aşağıdaki gibidir:

YAHYA AKEL FAKÜLTESİ YÜKSEKOKUL MÜDÜRLÜĞÜ Yenişehir/MERSİN

Anne veya babası veya vasisi olduğum öğrencinizin, 11/C Sınıfı, 356 Numaralı, ……………………………………………………………………; 2020 – 2021 Eğitim ve Koçluk 12 ayı için idareniz tarafından sağlanan zorunlu olmayan paketlerden, 1) Spor Faaliyetleri Eylemleri ve Bedensel Eylemler (2 saat), 2) Çevre Eğitimi (1 saat), 3) Hukuk ve Adalet (1 saat), 4) Yurtdışı Dil (Arapça) (2 saat); toplam 6 saatlik 4 paketi seçtiğini beyan ederim. Zorunlu hareketin alınmasını talep ediyorum.

Burs Alan Anne veya Baba

Unvan ve Soyadı : Unvan ve Soyadı :

T.C. Kimlik No: T.C. Kimlik No

Tarih ve İmza : Tarih ve İmza :

Şimdi verdiğimiz dilekçe şablonunu bilgisayarınıza indirebilecek ve kendinize yanıt olarak bir araya getirip kullanabileceksiniz.

2)Burs Sertifikası Talep Dilekçesi

Üniversite öğrencileri için günlük yaşamda birçok faktör ve işlem için öğrenci sertifikaları talep edilecektir. Bu belgeyi edinmek için, edinme gerekçesini belirten bir dilekçe yazmanız ve öğrenebileceğiniz üniversitenin ilgili idari birimine sunmanız gerekebilir. Bu konudaki örnek dilekçemiz aşağıdaki gibidir:

BOSTANCI ANADOLU LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜ Kadıköy/İSTANBUL

Lisenizin 10/B sınıfı, 52 numaralı öğrencisiyim, ……………………………………………………………… İstanbulkart öğrenci kartımı yenileyebilmek için, aktif olarak öğrenim gördüğüm üniversiteden, ilgili eğitim 12 ayı için öğrenci olduğumu belirten bir öğrenci sertifikası istiyorum. Sonuç olarak, benim adıma bir öğrenci sertifikası edinmeyi zorlaştırmak ve bana tedarik etmek için gerekli işlemin yapılmasını talep ediyorum.

05/11/2021

Unvan ve Soyadı

Yerleşim yeri:……………………………………………………………….. İmza

………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………..

Herhangi bir amaç için öğrenci belgesi almak istiyorsanız; dilekçe şablonunu edinebilir, somut durumunuza göre düzenleyebilir ve dilekçenizi eğitim aldığınız kuruma gönderebilirsiniz.

Dilekçe örneğini Phrase formatında almak için buraya tıklayınız: Burs Sertifikası Talep Dilekçesi

Üniversite Dilekçe Örnekleri

Üniversitede okuyan arkadaşlarımızın birçok işlem için üniversite rektörlüğüne veya üniversite dekanlığına dilekçe vermesi çok önemli olabilir. Bu başlık altında, yararlanabileceğiniz birkaç dilekçe örneğine yer vermek istiyoruz:

1) Tek Ders Sınav Asistanlığı Dilekçesi

Bazı üniversiteler, dönem boyunca paketlerinden başarısız olan üniversite öğrencilerinin belirli koşullar altında dersi bir kez daha almalarına izin verir. Bu hak tek bir ders veya 3 paket için verilebilir. Bu durumda, bu sınav üç ders sınavı olarak bilinir. Her üniversitenin bu sınavlara girmek için tamamen farklı gereklilikleri olabilir. Genellikle, okullar tarafından istenen temel durum, alınacak kursun verilmesi durumunda başlamaya uygun olmaktır. İlgilendiğiniz üniversitenin yasal yönergelerindeki temelleri ve prosedürleri kontrol etmek en iyisidir. Daha sonra, koşulları karşılamanız ve sınava girmeye uygun olmanız durumunda, bağlı olabileceğiniz üniversiteye sınava girme talebinizi belirten bir dilekçe göndermek istersiniz. İşte size tek ders sınavı yardımcı dilekçe örneğimiz:

T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ DEKANI

2017 – 2018 Eğitim Öğretim 12. Ay, Bahar Dönemi, son dönem öğrencisi. Bu dersi verdiğim takdirde muhtemelen mezun olmaya hak kazanacağım. Anadolu Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nin ilgili maddesinde düzenlenen esaslara uygun olarak tek ders sınavından yararlanmak istiyorum. Gerekli işlemin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

09/06/2018

İMZA:

Talep Edilen Tek Ders Sınavı:

Kurs Kodu:

Kurs Kimliği:

12 ay ve Kurs Süresi:

Kurs Eğitmeninin Unvanı:

Burs Alıcısı

Kimlik ve Soyadı:

T.C. Kimlik No

Burs No:

Bölüm / ABD:

İletişim No:

İletişim kurulacak özel kişi:

EK: Not Durum Belgeleri

2) Büyüleme için Dilekçe

Üniversite öğrencileri, aldıkları paketlerin sınav notlarına, başarı notlarına, harf notlarına, proje ve adanmışlık notlarına vb. itiraz etme hakkına sahiptir. Söz konusu itiraz, sınav kağıdındaki maddi hatalar, sınav kağıdının dikkate alınmaması, yanlış not yazımı, kararlaştırılan ağırlık oranlarına uymayan değerlendirme, kurallara uymayan değerlendirme ve birçok farklı faktörle ilgili olacaktır. Bir kez daha, üniversitenizin ilgili yasal yönergelerine göz atmanız yararlı olacaktır. Her üniversite, bu konuda ilerlemenin doğru yolu hakkında tamamen farklı prosedürler ve yönergeler öngörebilir. İşte bu konuyla ilgili bir dilekçe örneği:

T.C. ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ

ÖĞRENCİ İŞLERİ BÖLÜMÜ

Üniversiteniz, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, ……………………………………………. 2019 – 2020 Eğitim-Öğretim Yılı, Onikinci Ay, Bahar Dönemi, FLUID306 Kodlu, Akışkanlar Mekaniği – 2 dersinin 05/05/2020 tarihinde yapılan ve 20/05/2020 tarihinde tanıtılan ikinci ara sınav sonuçlarına aşağıda açıkladığım nedenlerle itiraz ediyorum. Gerekli işlemin yapılmasını saygılarımla arz ederim. 22/05/2020

Unvan ve Soyadı:

İmza

Çekim Amacı: 05/05/2020 tarihinde yapılan 2. ara sınav

Sihirli Konu Değerlendirilmemiş sınav kağıdı

İletişim Miktarı:……………………………………………………….

Eğer bir üniversite öğrencisiyseniz ve notlarınızla ilgili basitçe anlattığımız şekilde bir itirazınız varsa, verdiğimiz dilekçe modelini alabilir ve somut durumunuza göre oluşturarak itirazınızda kullanabilirsiniz.

3) Mazeret Değerlendirmesine Uygun Ek Dilekçe

Mücbir bir sebepten dolayı vize veya kapanış sınavınıza katılamayacağınız şüphesizdir. Böyle bir durumda endişelenmenize gerek yok. Bu tür durumlar için bir telafi sınavı başlatılmıştır. Böyle bir durumda idareye bir dilekçe vermeniz gerekebilir. Burada önemli bir nokta, mazeretinizi belgelemeniz gerektiğidir. İşte telafi sınavı için uygun bir dilekçe örneği:

NISHANTASHI ÜNİVERSİTESİ

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ DEKANI

Üniversiteniz İşletme Bölümü öğrencisiyim, ……………………………………. 2020 – 2021 Güz Dönemi, kayıt yaptıracağım paketlerin final sınavlarına hasta olduğum için katılamadım. Mazeret sınav hakkımı bu paketler için kullanmak istiyorum. Mazeretimi belirten hastane raporunu ekte sunuyorum. Gerekli işlemlerin yapılmasını rica ederim. 19/01/2021

Mazereti Nedeniyle Kapanış Sınavına Giremeyecek Başvurulara İlişkin Veriler:

  • KAMU265 kodlu Finans dersinin B Grubu için 13/01/2021 tarihli kapanış sınavı;
  • LOJ293 kodlu Lojistik dersinin C Grubu için 14/01/2021 tarihli kapanış sınavı

İletişim Miktarı: Adı ve Soyadı:

İmza

Mazeretiniz nedeniyle sınavlarınıza katılamayan kişiler için; idareye bir dilekçe ile başvurmanız ve sadece mazeret sınav hakkınızı kullanmanız gerektiğini bildirmeniz gerekecektir. Şu anda sunduğumuz dilekçe şablonunu edinebilir ve kendi somut durumunuza göre değiştirerek kullanabilirsiniz.

Bunlar muhtemelen en çok kullanılan dilekçe örnekleridir. Bu dilekçe örneklerini Phrase formatında edinebilecek ve istediğiniz hazırlıkları yaparak işlemlerinizde kullanabileceksiniz.